V rámci nášho triedneho projektu sme sa venovali téme kalorimetra – zariadenia slúžiaceho na meranie tepla uvoľneného alebo prijatého pri chemických a fyzikálnych procesoch. Cieľom projektu bolo pochopiť princíp fungovania kalorimetra, jeho využitie v praxi a uskutočniť experiment na meranie tepelnej kapacity látok.
Projekt bol realizovaný v skupinách, pričom každá skupina mala pridelenú úlohu:
1. Teoretická časť – Štúdium základných fyzikálnych zákonov týkajúcich sa tepla, špecifickej tepelnej kapacity a výpočtu tepelnej výmeny.
2. Praktická časť – Zostrojenie jednoduchého kalorimetra (napr. z polystyrénového pohára a teplomera) a uskutočnenie experimentu s ohrevom vody.
3. Vyhodnotenie meraní – Výpočet prijatého alebo odovzdaného tepla a porovnanie výsledkov s teoretickými hodnotami.
4. Prezentácia výsledkov – Každá skupina predstavila svoje zistenia a diskutovala o presnosti merania.
Výsledky a pozorovania
• Väčšina skupín zaznamenala malé odchýlky medzi vypočítanými a teoretickými hodnotami, čo mohlo byť spôsobené tepelnými stratami do okolia.
• Niektoré skupiny prišli s kreatívnymi návrhmi na zlepšenie izolácie kalorimetra, aby boli merania presnejšie.
• Všetci študenti lepšie pochopili princíp zachovania energie a praktické využitie kalorimetrie.
Projekt bol úspešný, pretože umožnil študentom prepojiť teoretické vedomosti s praktickým experimentovaním. V budúcnosti by sa dal vylepšiť použitím presnejších teplomerov a lepšej izolácie kalorimetra. Aktivita poporila tímovú spoluprácu a vedecké myslenie v triede.