• Vitajte na stránkach našej školy

                                          • HA 1 - Mesiac v školskej knižnici: Čítanie básničiek od Milana Rúfusa

                                          • 29. 6. 2022
                                          • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA 1 - Mesiac v školskej knižnici: Čítanie básničiek od Milana Rúfusa.

                                            Aktivita sa zameriavala na podporu žiakov k pozitívnemu vzťahu k literatúre. Pre žiakov sme si pripravili rôzne básne od známeho spisovateľa Milana Rúfusa. Básne sme čítali. Aj ja aj žiaci. Po každej básni sme si povedali obsah a taktiež sme si rozobrali báseň po formálnej stránke- rýmy, odsek,... Súčasťou aktivity bola aj tvorba fotorámika. Žiaci si obkreslili fotorámik. Následne ho dozdobili gombičkami. Do rámika vložili svoju fotografiu alebo fotografiu svojej rodiny. Na záver aktivity sme sa naučili krátku báseň o rodine.

                                          • HA1 - Fyzikálne a chemické pokusy Obrúsky z včelieho vosku

                                          • 29. 6. 2022
                                          • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA1 - Fyzikálne a chemické pokusy Obrúsky z včelieho vosku.

                                            20.5. si pripomíname svetový deň včiel. Včiel a včelstiev na svete ubúda, najmä aktivitou človeka. S deťmi sme sa rozprávali o dôležitom postavení včely o produktoch a možnostiach využitia. Z včelieho vosku, sme pripravili voskové obrúsky, ktoré možno využívať opakovane. Na balenie desiaty, zvyškov zeleniny a ovocia. Bavlnenú latku sme rozstrihali na štvorce s dĺžkou 35 cm. Na látku sme rovnomerne rozložili vosk, priložili papier na pečenie a pomaly sme po povrchu prechádzali žehličkou až kým sa vosk neroztopil. Pripravené obrúsky sme nechali vysušiť na šnúre.

                                          • HA1- Fyzikálne a chemické laboratóriá: Pokusy

                                          • 29. 6. 2022
                                          • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA1- Fyzikálne a chemické laboratóriá: Pokusy.

                                            Náučnou a hravou formou sme sa oboznámili s pokusmi, ktoré si žiaci môžu vyskúšať aj v domácom prostredí. Najprv sme si pozreli náučné video s rôznymi veľmi zaujímavými pokusmi, v ktorom boli pokusy ako- plávajúce vajíčko v slanej vode, vystrekujúca coca cola po vhodení mentosky, miznúci polystyrén po vložení do acetónu, fialová coca-cola po vsypaní hypermangánu a rôzne ďalšie. Všetky pokusy boli robené s dostupných pomôcok a ingrediencií, takže tie čo sme neurobili v škole si mohli žiaci vyskúšať doma. Následne sme sa s týmito pokusmi oboznámi formou rozhovoru, kvízu, tajničky a aktivít v triede. Potom sme sa presunuli na školský dvor, kde sme si niektoré pokusy vyskúšali na vlastnej koži.

                                          • HA1 - Fyzikálne a chemické pokusy: Cukríková genetika – dedičnosť

                                          • 29. 6. 2022
                                          • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA1 - Fyzikálne a chemické pokusy: Cukríková genetika – dedičnosť.

                                            Dedičnosť sa dá vysvetliť mnohými spôsobmi. Naši ôsmaci zvládli teoretické vedomosti tejto témy na výbornú. Avšak stále prichádzali rôzne zaujímavé otázky. Počas aktivity sme sa vrátili k témam dedičnosť a genetika. Skončili sme s gumenými medvedíkmi a nechali sme sa inšpirovať internetom. Podarilo sa nám zábavnou formou odľahčiť ťažké a náročné poučky. Zažili sme super zábavu. Je isté, že zo semien duba bude dub, že z mláďaťa mačky bude mačka. Potomkovia sa môžu od svojich rodičov líšiť ale môžu sa aj podobať. Sú to prejavy dedičnosti. Každý rodič odovzdáva svojim potomkom vlastnosti svojich rodičov, svojich prarodičov atď. Keď že sa tieto vlastnosti kombinujú vznikajú rozdiely medzi potomkami. Tajomstvo farby očí - hnedá, modrá a zelená patria k najbežnejším farbám očí, ale sú ľudia, ktorí majú oči šedé, šedomodré, svetlo hnedé aj čierne... a tak nás často zaujíma, čo vôbec určuje farbu očí? Vysvetlenie nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Farbu očí dieťaťa určuje nielen farba očí matky a jej partnera, ale aj informácie našich predkov, ktoré sú v génoch každého z nás zaznamenané. Už ste niekedy rozmýšľali nad tým, po ktorom rodičovi ste zdedili krásu a po ktorom zas múdrosť? Aké vlastnosti máme teda od otca a aké od matky? Kvalita zubov? Inteligencia? Choroby? Výška a váha? Jamky v lícach a kučeravé vlasy? Naši ôsmaci už vedia.

                                          • HA1- Beseda s autorom: Na besede so spisovateľkou

                                          • 29. 6. 2022
                                          • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA1- Beseda s autorom: Na besede so spisovateľkou.

                                            My, šiestaci, sme sa v Oravskej knižnici A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne stretli so slovenskou spisovateľkou Lenou Riečanskou. Dozvedeli sme sa, že pani spisovateľka sa venuje tvorbe pre deti a mládež, ale taktiež aj pre dospelých. Žije v Bratislave, je veľmi empatická a romantická, miluje poéziu, beletriu, divadlo, balet, operu a folklór. Má rada dobrodružstvo, rada cestuje a spoznáva nové miesta a ľudí. Pani Riečanská nám veľmi zaujímavým spôsobom a s dávkou humoru priblížila svoju tvorbu, umožnila nám prelistovať si jej knihy s peknými ilustráciami. Porozprávala nám, ako sa „rodí“ kniha, koľko času strávi pri písaní kníh, a ako spolu s hlavnými hrdinami svojich knižných príbehov prežíva ich osudy. Po besede s pani spisovateľkou sme tento zaujímavý deň „zakončili“ na Námestí P .O. Hviezdoslava, kde sme si pozreli putovnú výstavu „Po 2. svetovej vojne“, ktorú taktiež pripravila Oravská knižnica A. Habovštiaka. Prečítali sme si o životných osudoch ľudí, ktorým boli odopierané základné ľudské práva a takmer aj to najdôležitejšie, právo na život.

                                          • Plavecký výcvik

                                          • 27. 6. 2022
                                          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Plavecký výcvik.

                                            Deti zo staršej skupiny chodili celý týždeň na plavecký výcvik, ktorý bol v spolupráci s plaveckou školou „Tulipánik“. Deti sa hravou formou zoznamovali s vodným prostredím, s technikou správneho dýchania. Hrali sa vo vode rôzne hry, hry s loptou, hrali sa na vodníkov, potápačov. Na konci deti získali „mokré vysvedčenie „za ich usilovnosť a plavecké výkony. Plavecký výcvik mal úspech, naše deti z neho mali radosť a dúfame, že naň budú dlho v dobrom spomínať.

                                          • Odkiaľ k nám prišli korbáčiky

                                          • 27. 6. 2022
                                          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Odkiaľ k nám prišli korbáčiky.

                                            Ako deti postupne prichádzali ráno do MŠ zhotovovali si z vystrihnutých časti lepením podľa pokynov učiteľky papierovú kravičku. Potom sme sa presunuli do sveta hádaniek, naše šikovné deti uhádli všetky tri hádanky, ktoré domáce zvieratká nám dávajú mliečko. Kravička, ovečka a kozička. Následne sme sa s deťmi rozprávali o tom aké je náročné dojenie. Vysvetlili sme si celý postup získavania mlieka . Deti poznali a vymenovali, čo všetko sa dá z mliečka vyrobiť, mali sme aj ukážky mliečnych výrobkov a nasledoval postup ako sa vyrába syr a z neho korbáče. Deti porozumeli všetkému a zároveň zhodnotili, že je to ťažká práca a záslužná. Hotové korbáčiky aj ochutnali.

                                          • HA1: Mesiac finančnej a matematickej gramotnosti: Národná banka Slovenska

                                          • 17. 6. 2022
                                          • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA1: Mesiac finančnej a matematickej gramotnosti.

                                            Akú hmotnosť má milión eur v päť-eurových bankovkách? Akú hmotnosť má milión eur v päťsto-eurových bankovkách? Z čoho sa vyrábajú bankovky? Prečo sa pretali tlačiť päťstoeurové bankovky? Koľko zaplatíme za nákup po vyradení jednocentových a dvojcentových mincí z obehu? Čo je inflácia? Ako sa v NBS "perú peniaze"? Toto a mnohé iné sa mohli žiaci dozvedieť na exkurzii v Národnej banke Slovenska, ktorý sa uskutočnil vo štvrtok 16.6.2022. Po exkurzii v NBS sa nám podarilo navštíviť aj Múzeum dopravy. Pri presunoch Bratislavou sme prechádzali okolo miest ako: Úrad vlády SR, Ministerstvo financií SR, Slovenského rozhlasu, budova FunRádia, Prezidentského paláca, chvíľku sme si posedeli aj v prezidentskej záhrade a podarilo sa nám vidieť aj výmenu čestnej stráže prezidentky SR. Bol to dlhý, ale veľmi zaujímavý deň.

                                          • HA1- Mesiac zameraný na ochranu života a zdravia a prevenciu:Škola v prírode 5.-9. ročník

                                          • 15. 6. 2022
                                          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Škola v prírode 5.-9. ročník.

                                            O škole v prírode pre žiakov druhého stupňa ste ešte nepočuli, však? My sme sa ale jednej takej školy v prírode zúčastnili. Vďaka tejto možnosti sme spoznali množstvo nových miest v okolí Demänovskej doliny, prekráčali mnohé turistické chodníčky, podarilo sa nám aj zaplávať si v Tatralandii, či naučiť sa rozdiel medzi stalatktitom, stalagnitom a stalagnátom v Demänovskej jaskyni slobody. Voľný čas sme využili na pletenie náramkov, výrobu príveskov, modelovanie a tetovanie henou. Utvrdli sme aj medziročníkové vzťahy pri hre s kartami, skákaní na gume a pri hre spoločenských hier. Na vyučovaní sme riešili problémové úlohy a úlohy, ktoré naväzovali na prax. Vyučovanie, na aké sme boli doterz zvyknutí sme vymenili za hodiny v prírode, občas aj v hotelovej reštaurácii, či na terase. 

                                          • HA1- Mesiac zameraný na ochranu života a zdravia a prevenciu:Škola v prírode 1.-4. ročník

                                          • 15. 6. 2022
                                          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Škola v prírode 1.-4. ročník.

                                            V dňoch 6. 6. 2022 – 10. 6. 2022 sme sa zúčastnili školy v prírode. Ročníky 1. – 4. počas týždňového pobytu poznávali prírodu Demänovskej doliny: Vrbické pleso s okolím, Symbolický cintorín obetiam Nízkych Tatier, rozhľadňu Bencúrova veža, Demänovskú jaskyňu slobody. Vyskúšali vody Aquaparku Tatralandia. Rozšírili svoje vedomosti pri vzdelávacej aktivite o dinosauroch, ktorú pre nás pripravila pracovníčka Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Pripravené boli športové súťaže, umelecké aktivity – maľovanie vlastných tričiek, pletenie náramkov, atrakcie – skákací hrad, vedomostný kvíz Milujem Slovensko, no a nechýbal tanec a hudba – diskotéka, ktorou sme ukončili zaujímavý týždeň.

                                          • Návšteva Múzea ručnej výroby papiera v Ludrovej

                                          • 15. 6. 2022
                                          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Návšteva Múzea ručnej výroby papiera v Ludrovej.

                                            Naši ôsmaci sa vybrali na Liptov do obce Ludrová, kde sa v unikátnom múzeu dozvedeli nielen to, ako sa papier vyrábal kedysi bez použitia moderných prístrojov, ale papier si aj sami vlastnoručne vyrobili. Čo sme sa dozvedeli? Výroba papiera na Slovensku má už skoro 500-ročnú tradíciu. Od začiatku išlo o to, vyrobiť z vlákien rastlinného pôvodu uzavretý list splstením na site a odlúčením vody z listu papiera. Pri ručnej výrobe sa na to používali malé sitá, pomocou ktorých papiernik utváral papierový list. Od vzniku prvej ručnej papierne na Slovensku prešlo pomaly už 500 rokov. Za toto obdobie vzniklo 105 ručných papierní. Prvé správy o výrobe papiera máme z roku 1530. Prvá papiereň, o ktorej sa nám zachovalo množstvo archívnych dokumentov a listín je papiereň v Liptovskom Michale, ktorá bola založená v rokoch 1596 až 1606. Pán Juraj Tóth z Ludrovej nám históriu vývoja papiera do dnešnej podoby opísal neskutočne úžasnou a pútavou formou. Čo sme videli? Vo väčšej miestnosti na prízemí sú umiestnené zariadenia, ktoré slúžia na výrobu papiera. Najdôležitejším zariadením je holender: je to špeciálne vyrobený stroj, ktorý slúži na mletie surovín, ktoré sú potrebné na výrobu papiera. Potom sa tu nachádza drevená kaďa, ktorá je naplnená vodou, je tu aj lis, sitá a aj stojan na vysušenie. Na stene je vystavená schéma, z ktorej sa možno dozvedieť zaujímavé informácie o histórii výroby papiera. Mali sme možnosť vidieť papier vyrobený z ľanu, rebarbory, konope, zo slonieho trusu a iných materiálov.

                                          • Maskoti z Kauflandu

                                          • 15. 6. 2022
                                          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Maskoti z Kauflandu.

                                            V materskej škole sme mali vzácnu návštevu. Navštívili nás maskoti z Kauflandu- postavičky z detského kresleného seriálu Labkova patrola. Deti boli veľmi šťastné, spoločne sa privítali a porozprávali s hrdinami rozprávky. Návštevu ukončili sladké cukríčky v ústach detí, ktoré im rozprávaní hrdinovia s úsmevom porozdávali.

                                          • HA1 - Mesiac v školskej knižnici Komix

                                          • 15. 6. 2022
                                          • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA1 - Mesiac v školskej knižnici Komix.

                                            Spoločne sme si prečítali knihu O psovi, ktorý mal chlapca od Kláry Jarunkovej. Po každom príbehu žiaci odpovedali na pripravené otázky. Potom do pripraveného pracovného listu, na ktorom bol sled šiestich obrázkov a na každom zo šiestich obrázkov bol chlapec a pes s bublinami začali žiaci vymýšľať a zapisovať, o čom sa chlapec a pes mohli rozprávať. A komiks bol hotový.

                                        • Kontakty

                                          • Základná škola s materskou školou Žaškov
                                          • +421 911 372 975
                                          • +421 435 892 235
                                          • Školská 219/3 027 21 Žaškov 02721 Žaškov Slovakia
                                          • Email MŠ: mszaskov@gmail. com Telefón.: 043/ 5892 270 Adresa MŠ: Matúšovská 474/4 027 21 Žaškov
                                          • Telefón.: 043 / 5892 271
                                      • Fotogaléria

                                          zatiaľ žiadne údaje