• Novinky

            • Kravička Klára

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Kravička Klára.

              Deti zo staršej skupiny sa vybrali pozrieť kravičku „Kláru“ do poľnohospodárskeho družstva vo Veličnej, o ktorú sa poctivo starali cez interaktívny program na IKT tabuli. Veľmi sa na túto návštevu tešili. Oboznámili sa so starostlivosťou o zvieratá, s priestorom, v ktorom kravičky prežijú celý svoj život. Pozorovali ako sa kravičky kŕmia, ako trávia deň, čo papajú, kde oddychujú a ako ich doja. Ochutnali aj čerstvý kravský syr. V množstve kravičiek hľadali tú našu Kláru. Po dlhom pozorovaní a hľadaní sme ju v stáde našli. Bola taká krásna a spokojná, ako ju deti poznali z IKT programu.

            • Oznámenie o riaditeľskom voľne

            • Riaditeľka ZŠ s MŠ Žaškov v súlade so zákonom 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní / školský zákon/ a o zmene a doplnení niektorých zákonov podľa § 150 odsek 5 z organizačných  dôvodov- Testovanie 5- 2022,  udeľuje riaditeľské voľno dňa 18. 05. 2022 / streda /  žiakom 6. až  9. ročníka.Vyučovanie bude v bežnom režime pokračovať od 19. 5. 2022 / štvrtok/.

            • HA1- Spoznávame a spracúvame materiály z prírody Liečivé rastliny

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA1- Spoznávame a spracúvame materiály z prírody Liečivé rastliny.

              Na začiatku našej aktivity sme so žiakmi viedli rozhovor o tom, čo sú to liečivé rastliny, aké liečivé rastliny poznajú a či už niekedy pili čaj z takýchto rastlín. Potom sme sa pustili do spoznávania 10 liečivých rastlín formou prezentácie (v ktorej boli základné informácie o danej rastlinke, ale aj jej fotky) a názornej ukážky (do lavice som dala kolovať vrecko s nasušenou rastlinkou o ktorej sme v danej chvíli hovorili), ktorú si mohli ovoňať ale aj ohmatať. Podrobne sme preštudovali- prvosienku jarnú, podbeľ lekársky, žihľavu dvojdomú, materinu dúšku, šalviu lekársku, dobrú myseľ, mätu piepornú, levanduľu, nechtík lekársky a repík lekársky. Následne žiaci vypracovali náučnú kartu so všetkými desiatimi rastlinami, do ktorej zaznamenali význam danej rastliny, ale ja jej podobu. Na záver aktivity sme si z jednotlivých rastlín uvarili čaj a tak mohli aj ochutnať chuť jednotlivých liečivých rastlín.

            • HA1- Spoznávame a spracúvame materiály z prírody Lapače snov

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA1- Spoznávame a spracúvame materiály z prírody Lapače snov.

              Na začiatku našej aktivity sme so žiakmi viedli rozhovor o tom, čo to vlastne lapače snov sú a či sa s nimi už niekde stretli. Potom sme si pochystali materiál a pomôcky potrebné na tvorenie. Materiál potrebný na výrobu lapača snov – papierový tanier, rôznofarebné bavlnky, rôzne farebné výrezy z penového papiera. Pomôcky, ktoré sme využili- nožnice, vyrezávač dierok, tvorivého ducha a šikovné ruky. Žiaci si najprv s pomocou starších žiakov vystrihli stred taniera tak, aby im ostal dosť široký okraj na ďalšie tvorenie. Do okraja z vnútornej strany vyrazili dierky, vždy dve oproti sebe. Následne prevliekali farebnú bavlnku cez dierky rôznymi smermi, čím vytvorili farebnú pavučinu. Ďalším krokom bolo vyrazenie troch dierok na spodnej, vonkajšej strane tanierika. Do týchto dierok si naviazali tri rôzne farebné bavlnky v rôznych dĺžkach, na ktoré potom navierali všelijaké penové tvary. Takto nám vznikli veľmi zaujímavé, farebné lapače snov.

            • HA1 Spoznávame a spracúvame materiály z prírody Zázračná fazuľka

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA1 Spoznávame a spracúvame materiály z prírody Zázračná fazuľka.

              V tejto aktivite sme sa zahrali na záhradkárov a pestovateľov. Najskôr sme si zopakovali hlavné znaky jari (aké je jarné počasie, dni, vtáčiky prilietavajú, ako sa zobúdza príroda, jarné sviatky, jarné mesiace, prvé jarné kvietky...) Pri jarných kvietkoch sme si porozprávali aj o rastlinkách, ktoré sadíme aj my v našich záhradkách (mrkva, burgyňa, kapusta, kaleráb...) Následne sme si ukázali ako rastú jednotlivé rastlinky, konkrétne na jednotlivých etapách rastu fazuľky – od semienka až po dospelú rastlinu s plodmi. Deti si vyskúšali, pomocou obrázkov, zaradiť jednotlivé etapy rastu fazuľky do správneho poradia. Zároveň si fazuľky zasadili do nádobiek, ktoré si podpísali. Pri sadení sme si rozprávali rozprávky, v ktorých sa spomínajú fazuľky. Najviac sa nám páčila rozprávka o zázračnej fazuľke, ktorá vyrástla na dvore chudobného chlapca Jacka, ktorý sa vyšplhal až na koniec a objavil tam nádherný zámok, obra a veľké bohatstvo. Takýto zámok si deti vymaľovali a zapichli do nádobky s fazuľkou. Na záver si svoje zasadené fazuľky poliali.

            • Od praveku po Keltov

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Od praveku po Keltov.

              OD PRAVEKU PO KELTOV – Po stopách dávnej minulosti je názov vzdelávacieho programu z ponuky Jar v múzeu, ktorý absolvovali naši piataci a šiestaci v Liptovskom múzeu v Ružomberku. Počas komentovanej prehliadky expozície praveku a včasnej doby dejinnej si deti vyrobili repliku diadému, vyskúšali si mletie na žarnove a replikou kosteného noža sa pokúsili pokrájať ovocie. Úspešne odpovedali aj na kvízové otázky týkajúce sa života Keltov, za čo si „vyslúžili“ aj veľkú pochvalu od pani lektorky, ktorá nás expozíciou sprevádzala. Deti si vyskúšali aj niekoľko starých remesiel: ručnú výrobu keramiky, prišívanie puklíc na kožený pás, prácu s drôtom pri zhotovení drobných šperkov, ručné tkanie na rámiku a zhotovenie odtlačkov keltských mincí technikou frotáž. Z múzea sme odchádzali plní príjemných zážitkov z kreatívnych aktivít, ktoré nám pomohli lepšie spoznať dobu, v ktorej sa jednotlivé činnosti praktizovali.

            • HA1- Mesiac v školskej knižnici Pátrame po knihách

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA1- Mesiac v školskej knižnici .

              Aktivita bola zameraná na podporu rozvoja čitateľskej gramotnosti. Pre žiakov sme sa pripravili rôzne didaktické hry, ktorými sme poukázali na to, že daná gramotnosť sa môže rozvíjať rôznymi spôsobmi. Prvou didaktickou hrou bolo- Vrecúško s tajomstvom. Do papierových vrecúšok sme napísali krátke riekanky a úryvky z rôznych rozprávok. K textu sme priložili obrázok, ktorý charakterizoval knihu, z ktorej bol úryvok. Úlohou dieťaťa bolo, aby podľa týchto indícií našlo knihu. Druhou aktivitou bola didaktická hra- Audionahrávky a filmy. Cieľom aktivity bolo motivovať žiakov k čítaniu aj prostredníctvom audionahrávky knihy alebo filmu. Po každej ukážke sem sa so žiakmi porozprávali a následne sme hľadali knihu, z ktorej sme vybrali danú nahrávku. Keď sme knihu našli, prečítali sme si z nej. Poslednou hrou bola hra- Dobre vedieť. Žiaci sa rozdelili do dvoch skupín. Ich cieľom bolo, aby počas kvízu získali pre skupinu čo najviac bodov. Pre žiakov sme pripravili 9 kategórií, v ktorých sa nachádzali otázky zamerané na hlavné postavy, autorov, rôzne situácie a pod. Skupina, ktorá vedela odpovedať, zdvihla ruku. Vyhralo družstvo, ktoré malo najviac bodov. V závere aktivity sme si pozreli bábkové divadlo.

            • HA1- Naše knižnice Na návšteve knižnice v Ružomberku

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA1- Naše knižnice Na návšteve knižnice v Ružomberku.

              My - piataci a šiestaci – sme mali možnosť v jeden aprílový deň navštíviť detské oddelenie Mestskej knižnice v Ružomberku. V knižnici nás srdečne privítala milá pani lektorka, ktorá nás najprv „previedla“ priestormi detského oddelenia knižnice a vysvetlila nám, ako ich knižnica „funguje“, ako (a podľa čoho) sú jednotlivé knižky zatriedené do jednotlivých regálov. Po prehliadke knižnice nás „ v rozprávkovom zákutí“ čakali vzdelávacie aktivity týkajúce sa rozprávok. Popri rozprávaní pani lektorky, sme riešili aj rôzne kvízové úlohy a rozprávkové hádanky. Zistili sme, že naše vedomosti o ľudových a autorských rozprávkach sú celkom dobré, takže spokojní a plní príjemných zážitkov sme cestovali domov - na Oravu.

            • HA1- Spoznávame a spracúvame materiály z prírody Kraslice

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA1- Spoznávame a spracúvame materiály z prírody Kraslice.

              Tentoraz trochu netradičné, o niečo väčšie, vyrobené netradičnou technikou – kašírovaním. Využili sme odpadový materiál - starý novinový papier. Ten sme pomocou zmesi, vyrobenej zo škrobu a vody, nanášali na nafúknutý balón v niekoľkých vrstvách. Po zaschnutí sme kraslicu natreli bielou farbou a vyzdobili servítkami. Všetko sme zafixovali lakom, pripevnili mašle a netradičné kraslice môžeme využiť na veľkonočné aranžovanie.

            • HA1- Spoznávame a spracúvame materiály z prírody Zajačik

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA1- Spoznávame a spracúvame materiály z prírody Zajačik.

              Papierový obrúsok, gumka, bambuľky, drevo z brezy ako podložka, mach je materiál, z ktorého sme si vyrobili zajačika ležiaceho v machu. Najskôr sme sa vybrali do prírody, pohľadať kúsky machu. Potom sme papierovú servítku stočili do valčeka, valček sme zložili na polovicu, kraje valčeka vytvorili uši, a gumkou sme oddelili hlavu od tela, prilepili sme chvost a nakreslili nos a oči. Na drevenú podložku sme nalepili mach a do machu sme prilepili zajačika. Na záver sme sa zahrali pohybovú hru Zajačik do lesa.

            • HA1- Fyzikálne a chemické pokusy Namiešaj čarovný nápoj!

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA1- Fyzikálne a chemické pokusy Namiešaj čarovný nápoj! .

              Naša prvácka trieda sa na chvíľu zmenila na laboratórium so skúmavkami. Látkami pomocou ktorých sa mieša nápoj sa stali farebné guličky. Každý mladý chemik dostal tri skúmavky s troma rôznymi prísadami (farebnými guličkami). Úlohou každého mladého chemika bola v čo najkratšom čase správne nakombinovať prísady do skúmaviek, ale pozor, prísad sa nemohli v žiadnom prípade dotknúť. Každý mladý chemik si vytiahol kartičku, podľa ktorej mal namiešať nápoj. Ako dlho miešal nápoj sme merali pomocou presýpacích hodín. Ako dlho miešal nápoj záležalo od logického uvažovania, kombinovania, zručnosti mladého chemika a obtiažnosti kartičky, ktorú si vybral. Nakoniec vymysleli meno pre svoj čarovný nápoj.

            • HA1 - Fyzikálne a chemické pokusy Ako si vytvoriť tancujúceho hada a roztvárajúce sa kvietky

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA1 - Fyzikálne a chemické pokusy Ako si vytvoriť tancujúceho hada a roztvárajúce sa kvietky.

              Prvý pokus, ktorý som si pre žiakov pripravila som nazvala Ako si vyrobiť tancujúceho hada. Je to pokus so statickou elektrinou. Na krepový papier som obkreslila tanier, potom do vnútra kruhu som nakreslili špirálu na konci, ktorej som nakreslila hlavu hada. Žiaci vystrihli kruh a potom pokračovali ďalej pozdĺž špirály a tak vystrihli hada. Nafúkli balón a začali vytvárať statickú elektrinu. Asi minútu silno treli o niečo vlnené, alebo o svoje vlasy. Keď bol balón nabitý, držali balón tesne nad hadom, vtedy had začal stúpať a tancovať. Druhým pokusom som chcela žiakov inšpirovať ako jednoducho sa dá vyrobiť darček, ktorý som nazvala Čarovný kvet. Na výkres som pripravila obrysy dvoch rôznych kvetov. Žiaci si kvietky vyfarbili pastelkami a vystrihli. Je veľmi dôležité, aby si vyfarbili iba jednu stranu kvietku. Potom položili vymaľovaný kvietok pred seba a lupienky poskladali do stredu. Poskladané kvety položili na vodu v nádobe. Potom sme trpezlivo čakali na príchod jari, ktorú sme privolali pokusom. Čo sa dialo s kvetmi? Pomaličky sa začali roztvárať.

            • HA1- Mesiac v školskej knižnici Spoznávame knižné tituly v našej školskej knižnici

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA1- Mesiac v školskej knižnici Spoznávame knižné tituly v našej školskej knižnici .

              Vzbudiť záujem u svojich prváčikov o čítanie detských kníh som sa rozhodla prostredníctvom aktivity zašifrované názvy kníh. V knižnici som vybrala niekoľko známych aj menej známych kníh. Vymyslela som k nim indície. Najskôr sme indície spoločne čítali a hľadali na ne odpoveď. Pri každej odhalenej knihe som sa spýtala, kto ju pozná a stručne sme si ju predstavili. Medzi hľadanými knihami boli zamiešané aj knihy, na ktoré nebola vymyslená indícia a na tie knihy vymýšľali indície sami žiaci. Potom žiaci dostali dva pracovné listy. Na jednom boli indície a na druhom názvy kníh. Pracovný list s názvami kníh rozstrihali a tvorili správne dvojice: indícia – názov knihy a lepili ich na pracovný list. Žiak, ktorý našiel správne dvojice, si zobral knihu, ktorá ho zaujala a začal si v nej čítať.

            • HA1 - Mesiac v školskej knižnici - Hádanky

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA1 - Mesiac v školskej knižnici - Hádanky.

              Hádanky pre deti majú veľa pozitív, pretože prostredníctvom nich si deti cibria predstavivosť, symbolické a logické uvažovanie. Preto som sa rozhodla svojich žiakov zoznámiť s knihou : Ahoj, hádanka, ktorá je plná hádaniek, ktoré naši predkovia vymýšľali po dlhé generácie. Žiaci po prečítaní hádanky hľadali odpoveď na hádanku, potom správnu odpoveď poskladali z pripravených písmen. Keď žiaci vyriešili všetky hádanky sami vymýšľali hádanky pre spolužiakov. Nakoniec si vymaľovali, vystrihli a umiestnili do priestoru niektoré zvieratká z hádaniek.

            • HA1 - Mesiac v školskej knižnici - Dramatizácia rozprávky

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA1 - Mesiac v školskej knižnici - Dramatizácia rozprávky .

              Do školskej knižnice som sa vybrala so svojimi prváčikmi. Vhodnou formou práce s textom je dramatizácia rozprávky, v ktorej sa dej viackrát opakuje. V knižnici som im prečítala rozprávku Ako horár pomohol zvieratám . Po prečítaní sme si porozprávali, kto v rozprávke vystupoval, ako pomáhame zvieratám v zime. Žiakov som rozdelila na dve skupiny a každej skupine som pridelila postavu z rozprávky a rozprávku sme zdramatizovali. Jedni boli herci a druhí diváci, potom sa vymenili. Nakoniec žiaci dostali pracovný list s poprehadzovanou ilustráciou rozprávky. Žiaci ilustráciu rozstrihali a správne poskladali a nalepili na papier.

            • HA 1 - Mesiac v školskej knižnici Popoludnie s Andersenom

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA 1 - Mesiac v školskej knižnici Popoludnie s Andersenom.

              2. apríla sme si pripomenuli 217. výročie narodenia H.CH. Andersena a zároveň Medzinárodný deň detskej knihy. Poslovi z ríše fantázie a najslávnejšiemu dánskemu rozprávkarovi sme venovali aj naše popoludnie s knihou. Pripomenuli sme si jeho najznámejšie rozprávky: Snehová kráľovná, Princezná na hrášku, Dievčatko so zápalkami, Palculienka, Cisárove nové šaty, Statočný cínový vojačik, Malá morská víla a ďalšie. Deti rozprávočky poznali a s nadšením rozprávali o ich deji i hrdinoch. Spoločne sme si prečítali veselú rozprávku Hlúpy Jano i menej známu rozprávku Detské reči. Deti bez problémov poskladali z písmen názov podujatia na počesť autora: Noc s Andersenom, ktoré pravidelne organizuje naša škola a vyriešili aj mnoho ľudových i rozprávkových hádaniek. S nadšením si obzerali krásne ilustrácie Andersenových rozprávok a páčila sa im aj jeho myšlienka:„Niet krajších rozprávok, ako sú tie, ktoré píše sám život.“

            • HA1 - Mesiac v školskej knižnici Kašírovanie masiek

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album HA1 - Mesiac v školskej knižnici Kašírovanie masiek.

              Kedysi boli fašiangy najveselším obdobím v roku, konali sa v mestách, no hlavne na dedinách. K fašiangom patrili zábavy a karnevaly i sprievody v maskách. Najobľúbenejšími fašiangovými maskami boli: Turoň, Slameník, Medveď, Vlk, Čert, Smrť a iné maškary. Všetci fašiangovníci chodili so spevom a muzikou po všetkých domoch v dedine. Najveselšie zábavy a sprievody v maskách sa konali posledné tri dni pred Popolcovou stredou. Všetci sa veselili, hodovali, muzikanti vyhrávali a fašiangovníci vyspevovali. O tom všetkom sme si nielen prečítali, ale technikou kašírovania sme sme si vyskúšali vytvoriť takéto fašiangové masky sami. Že to vôbec nie je ľahké, ale naozaj veľmi náročné na čas a trpezlivosť sme sa presvedčili všetci. Napriek tomu mnohé masky boli veľmi vydarené, nápadité a originálne. Veď posúďte sami...

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Žaškov
      • +421 911 372 975
      • +421 435 892 235
      • Školská 219/3 027 21 Žaškov 02721 Žaškov Slovakia
      • Email MŠ: mszaskov@gmail. com Telefón.: 043/ 5892 270 Adresa MŠ: Matúšovská 474/4 027 21 Žaškov
      • Telefón.: 043 / 5892 271
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje