Na stretnutie v tráve sme pozvali medzi seba „Pána spisovateľa“ s obrovskou dávkou fantázie. Samozrejme priniesol aj svoje dobrodružné romány, ktoré v sebe skrývajú prevratné objavy.
Jules Verne nebol žiadnym vedcom ani veštcom. A aj napriek tomu vo svojich dielach predpovedal veci, ktoré sa skutočne stali až o niekoľko desaťročí. Mohli sme sa ponoriť do sveta rôznych vynálezov, prístrojov, napínavých príbehov a v neposlednom rade cestovateľských zážitkov. Zoznámili sme sa so spisovateľovou tvorbou a priblížili jeho životnú cestu. Dodnes sa mnohí zamýšľajú nad tým, ako to Verne mohol v tej dobe vedieť. Vedci aj literárni historici sa jeho osobe venovali dlhé roky. Zhodli sa v jednom, bol to geniálny pozorovateľ, ktorý sa celý život zaujímal o vedecké objavy, zisťoval si nové informácie z kníh a novín. V románoch opisoval spôsoby využívania elektrickej energie, projekty lietadiel, kozmických lodí, ponoriek, mrakodrapov a televízie, predpovedal mnoho vedeckých a technických objavov: videofón, skafander, elektrický motor, tank, vrtuľník a i.
Veril, že rozvoj modernej techniky povedie aj k rozvoju ľudskej spoločnosti, že prispeje k sociálnemu a morálnemu pokroku ľudstva.
Jules Verne napísal za svoj život neuveriteľných 62 románov a 18 noviel. Medzi najznámejšie patria: Cesta na mesiac (1865), Deti kapitána Granta (1868), Cesta okolo sveta za 80 dní (1873), Tajomný ostrov (1875), Pätnásťročný kapitán (1878), Sever proti Juhu (1887), Dva roky prázdnin (1888), Tajomný hrad v Karpatoch (1892, námet čerpal zo Slovenska, ktoré v auguste toho istého roku aj navštívil), Vynález skazy (1896) a ďalšie.
S Vernom sme strávili príjemné popoludnie v tráve, ktoré pokračuje a netrpezlivo čakáme odpovede na otázky. Čo sa stalo s kapitánom? Trvali prázdniny dva roky? Ako sa skončili cesty?