Základné informácie
Školský podporný tím
Školský podporný tím (ďalej len ,,ŠPT“) v našej škole funguje od septembra 2022. Možno ho všeobecne definovať ako zoskupenie viacerých odborníkov pôsobiacich priamo v školskom prostredí. Tvoria ho pedagogickí aj odborní zamestnanci, ktorí svojou vzájomnou multidisciplinárnou kooperáciou sa spoločne podieľajú na tvorbe inkluzívnej kultúry školy. Ide o prepojenie viacerých profesií na pôde školy za účelom vytvárania vhodného prostredia pre inkluzívne vzdelávanie a podpory duševného zdravia. Tento tím odborníkov spoločne vytvára systém podpory a riešenia problémov pri práci so žiakmi, rodičmi a tiež učiteľmi, a to prostredníctvom tzv. dvojúrovňového systému podporných úrovní.
- Úroveň:
Centrom tejto úrovne je triedny učiteľ, pedagogický asistent, zákonný zástupca a rovesníci, ktorí patria medzi najvýznamnejšie vzťahové osoby v prostredí žiaka. Jedná sa predovšetkým o bežnú prácu a podporu zo strany triednych učiteľov, predmetových učiteľov, pomoc pedagogických asistentov na hodine i počas prestávok, a tiež riešenie výchovných a vzdelávacích ťažkostí v spolupráci s rodičmi. Veľmi dôležitou časťou tejto úrovne je tiež podpora zo strany vedenia školy pri nastavovaní vízie a koncepčného zámeru rozvoja školy.
- Úroveň:
Túto úroveň zahŕňa cielená a systematická intervencia za účelom pomoci žiakom v nejakom riziku. Môže ísť o ohrozenie dieťaťa napríklad školským neúspechom, resp. rôznymi psychickými ťažkosťami, pri ktorých sa vyžaduje odborná starostlivosť dlhodobého charakteru. Podľa druhu problému v tomto prípade zasahuje špeciálny pedagóg, výchovný poradca, ktorí poskytujú žiakovi špecifický druh podpory, ktorú si konkrétny problém vyžaduje. Môže ísť o poradenstvo, reedukáciu, psychoedukáciu a pod, ktoré sa vykonávajú so žiakmi priamo v škole. V rámci ŠPT odborní aj pedagogickí zamestnanci zdieľajú vzájomne potrebné informácie, úzko kooperujú a navzájom si koordinujú prácu medzi sebou.
Školský špeciálny pedagóg – poskytuje najmä starostlivosť žiakom so zvýšenými nárokmi na podporu, predovšetkým žiakom s problémami v učení, žiakom s rizikovým vývinom, zúčastňuje sa prípadových stretnutí. Usmerňuje a koordinuje začleňovanie detí, ich dokumentáciu, zabezpečuje komunikovanie s poradenským zariadením, rodičmi, vykonáva identifikáciu detí s poruchami učenia, depistáže v prvých ročníkoch, rozvojové programy, zúčastňuje sa pri zápise do prvého ročníka či koordinuje triednych učiteľov a pedagogických asistentov pri edukácii detí so ŠVVP, v kooperácii s učiteľmi vypracúva IVP.
Kariérový poradca – zabezpečuje dokumentáciu, prihlášky a kariérové poradenstvo v súvislosti s prechodom na strednú školu alebo 5, 8-ročné gymnázium. Udržuje kontakty so strednými, realizuje rôzne návštevy, exkurzie, výmenné pobyty a aktivity medzi školami, besedy. Sleduje a skúma trendy vo vzdelávaní.
Výchovný poradca – preberá funkciu koordinátora sprostredkujúceho odbornú podporu pre žiakov a učiteľov od poradenského zariadenia.
Koordinátor prevencie - koordinátor prevencie monitoruje, koordinuje a metodicky usmerňuje preventívnu protidrogovú výchovu na škole, spolupracuje s vedením školy, výchovnou poradkyňou, triednymi učiteľmi a vychovávateľkami školského klubu detí. Plánovaná činnosť prevenčného tímu je zameraná predovšetkým na primárnu prevenciu, pomocou ktorej chceme predchádzať sociálno-patologickým javom, rizikovým faktorom a situáciám. Osobitná pozornosť bude venovaná žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Pedagogický asistent učiteľa – PA pomáha pri zabezpečovaní plynulého výchovno – vzdelávacieho procesu v triede. Bezprostredne spolupracuje s učiteľom na základe odporúčaní špeciálneho pedagóga. Pomáha a podporuje žiakov so špecifickými potrebami priamo na vyučovaní, v triede i mimo nej. Upravuje pre ne učebné materiály, zabezpečuje kompenzačné pomôcky. Podporuje rozvoj správnych pracovných návykov žiakov a ich sociálnych kompetencií.
Stretnutia podporného tímu:
-
- Pravidelné stretnutia – september, január, máj. Sú zamerané na vytvorenie plánu práce na aktuálny školský rok, aktualizáciu informácií o žiakoch, analýzu jednotlivých hodnotiacich období v súlade so zameraním a úlohami tímu. Zúčastňuje sa ich riaditeľ školy, školský špeciálny pedagóg, výchovný poradca, kariérový poradca, koordinátor prevencie a asistenti učiteľa.
- Mimoriadne stretnutia – operatívne podľa vzniknutej situácie, riešenie zložitých alebo opakujúcich sa problémov. Zúčastňuje sa ich riaditeľ školy, školský špeciálny pedagóg koordinátor, výchovný poradca prípadne iné organizácie
Z každého stretnutia sa vyhotoví písomný záznam.
ŠKOLSKÝ PODPORNÝ TÍM
Školský špeciálny pedagóg : Mgr. Ivana Kubačková
Výchovný a kariérový poradca : Mgr. Eva Floreková
Koordinátor prevencie : Mgr. Martina Janíková
Pedagogickí asistenti učiteľa : Mgr. Veronika Korsáková
Mgr. Katarína Jamsilová
Mgr. Eva Michalicová