"Ak sa má stať človek človekom, musí sa vzdelávať." J. A. Komenský
„Hráme sa s písmenkami“
- 21. 1. 2020
„Hráme sa s písmenkami“ je názov jednej z aktivít, ktoré organizuje Oravská knižnica A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne v rámci projektu zameraného na rozvíjanie čitateľských zručností žiakov 1. ročníka. Tejto aktivity sa zúčastnili aj naši prváci. Oboznámili sa s prostredím knižnice, pripravené boli pre nich tvorivé hry a hádanky na poznávanie písmen, precvičovanie slovnej zásoby, skladanie slov, hľadanie a tvorenie rýmov, čítanie básničiek o písmenkách a abecede. Dozvedeli sa ako vyzerá Šlabikár pre nevidiacich prváčikov, aká je najmenšia a najväčšia kniha v knižnici a kde sa nachádza oddelenie kníh pre deti. Tu si mohli vybrať, prezrieť, prečítať niektoré z nich. Za odmenu dostali záložku do knihy a s množstvom nových zážitkov sa spokojne vrátili domov.
20
Verejné obstarávanie- kancelársky a školiaci materiál
- 17. 1. 2020
Čítanie v školskej knižnici
- 17. 1. 2020
Aj do školskej knižnice prišiel tieto Vianoce Ježiško a priniesol obrovský darček, a tým obohatil našu školskú zbierku ďalšími desiatkami kníh. Nové tituly zahŕňajú knihy určené pre žiakov 1. a 2. stupňa, pre spoločné mimočítankové čítanie, ale aj encyklopédie.
6
Fyzika a chémia v praxi
- 10. 1. 2020
Prečo je polievka taká slaná? Záleží na rozpustnej látke v roztoku?
Vysvetlenie nájdeme v našich chemických pokusoch. Stretneme sa s chémiou v kuchyni pri príprave jedál, v medicíne i poľnohospodárstve.
Ako robí stará mama syrové korbáčiky, že nám tak chutia? Kedy je roztok nasýtený?
Stará mama vie namiešať nasýtený roztok chloridu sodného, aj ona pozná siedmackú chémiu.
Aká je amorfná látka? Kedy mení skupenstvo? A čo čokoláda, sklo, asfalt?
Aj tieto otázky sme zodpovedali pri pozorovaní parafínu. Je dobré poznať fyzikálne charakteristiky látok, a tak sa priblížiť k mnohým priemyselným odvetviam ako hutníctvo, sklárstvo, chemický priemysel. Je fantastické pozorovať tavenie skla, ako spočiatku zmäkne a naťahuje sa ako med, neskôr ako smotana a nakoniec sa podobá vode.
Koľko maku je v makovom závine?
To siedmaci vedia! V rámci ochutnávky tejto zlúčeniny sa naučili používať hmotnostné zlomky v praxi. A ktorý závin chutí lepšie? Makový či tvarohový? No predsa ten, od „maminy“!
Čo má spoločné rozbité koleno a zavárané uhorky?
Naši siedmaci vedia vyjadriť zloženie rovnorodých zmesí vo všetkých skupenstvách. Vieme dezinfikovať 3% peroxidom vodíka i použiť 8% ocot.
11
Krajská knižnica v Žiline
- 10. 1. 2020
Dňa 28. novembra sme navštívili Krajskú knižnicu v Žiline. Zúčastnili sme sa vzdelávacích aktivít, ktoré táto inštitúcia poskytuje detským návštevníkom. My, mladší žiaci, sme sa dozvedeli ako vznikla kniha, a štvrtáci besedovali s pani knihovníčkou o povestiach ako súčasti nášho nehmotného kultúrneho dedičstva. Po skončení besied sme mali možnosť navštíviť aj oddelenie detskej literatúry, kde sme sa zoznámili s knižnými titulmi, ktoré žilinská knižnica svojim čitateľom ponúka.
15
Remeselné trhy
- 10. 1. 2020
Naši žiaci sa zúčastnili piatok 29.11.2018 v Kultúrnom dome v Žaškove remeselných trhov, prezentovali i predávali svoje výrobky a výrobky detí materskej školy. Žiaci prešli cestou od myšlienky k dielu. Výsledok ich umu a rúk úspešne prezentovali, vyskúšali výbornú kapustnicu pána starostu a plánujú budúce remeselné trhy - po štvrté. Za výsledkom sa skrýva chuť, radosť i cukrárske zručnosti, ktoré našli v sebe šiestaci. Šiestaci sa tešili na každú chvíľu, ktorú mohli tráviť spolu.
15
Siedmaci na návšteve v stacionári
- 25. 11. 2019
Do galérie Siedmaci na návšteve v stacionári boli pridané fotografie.
1
Beseda: Prevencia násilia na deťoch
- 25. 11. 2019
V piatok 15. novembra navštívili našu školu pracovníčky oddelenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately ÚPSVaR v Dolnom Kubíne, PhDr. Fedorová a Mgr. Melicherčíková. V súvislosti s implementáciou Národného projektu Podpora ochrany detí pred násilím realizovali prednášku zameranú na prevenciu násilia na deťoch, s poukázaním na dôsledky neuváženého a nevhodného správania a konania maloletých a mladistvých. Prednášky sa zúčastnili žiaci 6. až 9. ročníka.
Deň sporenia 2019- beseda s Ing. V. Hollým
- 28. 10. 2019
Do galérie Deň sporenia 2019- beseda s Ing. V. Hollým boli pridané fotografie.
20
Vianočná besiedka
- 20. 12. 2019
Do galérie Vianočná besiedka boli pridané fotografie.
80
Škôlkári a úcta k starším
- 20. 11. 2019
Na besiedku, ktorú sme pripravili pre našich dedkov a babky počas mesiaca Úcty k starším, sa deti veľmi tešili. Usilovne pracovali dlhé týždne, aby mohli svojich starých rodičov potešiť krátkym vystúpením plným spevu, básní a tanca. Tie sa konali v dvoch dňoch, v pondelok pre starkých detí v mladšej skupine a v utorok pre starých rodičov detí staršej skupiny. Pri prípravách a chystaní malého občerstvenia pomáhali členovia rodičovskej rady. Deti vlastnými rukami pre starých rodičov prichystali aj milé prekvapenie. Starkí si to v našej škôlke veru užívali, z ich tvári boli vidno spokojnosť, šťastie a to, akí sú pyšní na svoje šikovné vnúčatká a ako ich veľmi ľúbia.
23
Rozprávkové vretienko
- 19. 12. 2019
Do galérie Rozprávkové vretienko boli pridané fotografie.
34
Simsala v MŠ
- 20. 11. 2019
V deň MŠ prišla našu škôlku navštíviť naša farebná kamarátka Simsala. Niektoré z detí Simsalu už poznali, nové deti sa s ňou zoznámili. Deti hrou a spevom oboznámila s vesmírom a planétami. Roztancovala a rozospievala celú MŠ dokonca aj pani učiteľky. Deti boli obohatené opäť krásnym zážitkom. Simsalu odmenili veľkým potleskom a pokrikom ,,Ďakujeme“!
8
21. ročník verejnej zbierky Hodina deťom
- 20. 11. 2019
Hodina deťom je projektom Nadácie pre deti Slovenska. Nadácia pre deti Slovenska je jedna z najväčších mimovládnych neziskových organizácií s celoslovenskou pôsobnosťou so zameraním na pomoc deťom a mladým ľuďom. Táto celoročná verejná zbierka funguje nepretržite už veľa rokov a vytvára stabilný a efektívny systém podpory pre deti a mladých ľudí vo všetkých regiónoch Slovenska.
Dňa 14.11.2019 podporila Hodinu deťom aj naša škola. V rámci 21. ročníka verejnej zbierky Hodina deťom vyšlo vo štvrtok do ulíc viac ako 3 300 dobrovoľníkov so žltými pokladnicami a maskotom projektu Hugom. Medzi nimi aj naše siedmačky, ktorým sa na podporu detí podarilo vyzbierať 97, 58 €. Touto cestou by sme chceli poďakovať všetkým, ktorý prispeli na dobrú vec.
5
Finančná gramotnosť v MŠ
- 13. 12. 2019
Deti spoznávali, čo sú peniaze a na čo slúžia, mladšie deti si vymaľovali šporničku prasiatko, staršie deti si vyskladali papierovú peňaženku. Hrali sa na predavačov ovocia a zeleniny, predavačov zvieratiek, pečiva a cukrovín, na kníhkupectvo, na predaj textilu a pod. Nakoniec boli odmenené sladkou odmenou a to dukátom.
15