• Materská škola

• Kto sme

Materská škola

......miesto, kde sa deti cítia šťastné, milované a prijaté

Naša materská škola je situovaná do dedinského prostredia, ktoré je späté s okolitou prírodou. Nachádza sa v budove, ktorá je štedrá na ponúkaný priestor. Má dve triedy : mladšiu skupinu – triedu lienok a staršiu skupinu – triedu sovičiek. Triedu lienok tvoria 2 – 3 – 4 ročné deti. V triede sovičiek sa realizuje výchovno-vzdelávacia činnosť 5 – 6 ročných detí. Obe triedy majú svoju šatňu, umyvárku a spálňu. Jej súčasťou je aj dosť veľká školská záhrada plne vybavená preliezkami, šmykárkou, pieskoviskom, domčekmi a oddychovými lavičkami. Stravovanie zabezpečuje Školská jedáleň pri ZŠ s MŠ Žaškov.

Svojim prístupom sa snažíme o to, aby sme deťom ponúkli komplex podnetov na ich rozvoj a šťastné detstvo. Prioritou pre nás je, aby boli deti  spokojné a šťastné, aby nové informácie hľadali a objavovali vlastnou aktivitou a aby mali z toho radosť.

Vytvárame priestor na pohybovú aktivitu. Deti počas roka niekoľko krát absolvujú turistické vychádzky do okolitej prírody a množstvo športových aktivít. Hlavne deti staršej skupiny navštevujú školskú telocvičňu, kde si pomocou pravidelných pohybových aktivít utvárajú pozitívny vzťah k športovej činnosti. Súčasťou utvárania pozitívneho  vzťahu k športu je aj realizácia korčuliarskeho a plaveckého výcviku pre deti staršej skupiny. Malé deti vedieme k športu cez rôzne pohybové hry v interiéri, ale najmä v školskej záhrade.

Štedré okolité prostredie dediny nám umožňuje ponúknuť deťom prostredníctvom pozorovania, návštev a exkurzií priamy kontakt s domácimi zvieratami. V prírode zas objavujeme a poznávame zákonitosti rastlinnej a živočíšnej ríše. Prostredníctvom environmentálnych aktivít im vštepujeme správny postoj k ochrane životného prostredia.

Veľký dôraz kladieme na spontánne hry detí a hry v kolektíve. Vnímame ako dôležité viesť deti k tolerancii a rešpektovaniu druhých, k ochote pomôcť, odpustiť, podeliť sa, k  posilňovaniu prvkov prosociálneho správania. Dobré kamarátske vzťahy a schopnosť vážiť si druhého sú ďalším nosným pilierom našej práce.

Naša MŠ má veľmi dobré vybavenie v oblasti informačných technológií, ktorá je vo výchovno-vzdelávacom procese  efektívne využívaná. Deťom je ponúkaný priestor vhodnými formami pracovať s interaktívnou tabuľou, rozširovať si a zdokonaľovať počítačovú gramotnosť prostredníctvom edukačných počítačových programov.

Dedina Žaškov má bohaté ľudové tradície. Našim cieľom je odovzdávať tieto ľudové tradície aj našim deťom rôznymi formami, účasťou na tradičných ľudových podujatiach v obci, prehlbovaním poznatkov o živote v minulosti, a v neposlednom rade aj vystúpeniami s krátkym folklórnym programom pri oslavách dňa matiek alebo úcty k starším. Obyvatelia Žaškova sú obdarení talentom na hudbu, spev a tanec. Preto sa tieto prvky snažíme rôznymi formami rozvíjať u našich detí.

V rámci psychomotorického rozvoja  detí vyvíjame úsilie o zlepšovanie grafického a výtvarného prejavu detí. Rôznymi výtvarnými a umeleckými aktivitami podnecujeme u detí rozvoj fantázie a tvorivosti. Pravidelnými výstavami detských prác vo vestibule našej MŠ prezentujeme rodičom a hosťom kúsok z detského výtvarného prejavu. Zúčastňujeme sa aj rôznych výtvarných súťaží. Dramatické umenie môžu deti vnímať cez detské a bábkové divadielka, ktorú prichádzajú k nám, alebo sa ich zúčastňujeme po pozvaní v MsKs v Dolnom Kubíne. Do tajov dramatického umenia vstupujú deti aj prostredníctvom vlastných dramatizácií a divadielok rozprávok. Svoje divadielka následne prezentujú pred kamarátmi z druhej triedy

Neodmysliteľnou zložkou profilácie našej materskej školy tvorí aj starostlivosť o duševné zdravie našich detí a ich zdravý fyziologický a psychický vývin. Aby sme to zabezpečili,  okrem iných aktivít spolupracujeme s Centrom špeciálno-pedagogického  poradenstva v Dolnom Kubíne. Ponúkame rodičom možnosť logopedickej diagnostiky detí, ktorá sa uskutočňuje počas pobytu dieťaťa na výchovno-vzdelávacom procese. Rodičom detí, ktoré plnia povinné predprimárne vzdelávanie pred zápisom do prvého ročníka ponúkame možnosť  konzultácie s odborníkom po uskutočnení diagnostiky školskej zrelosti.

Počas celodenného pobytu detí vytvárame podmienky, podnecujeme a podporujeme deti k rozvoju nadania, záujmov každého dieťaťa so zameraním na rozvoj talentu. Zámerom našej materskej školy je prostredníctvom hier, zážitkového učenia, spoločných aktivít a v spolupráci s rodinou umožniť dieťaťu komplexný rozvoj jeho osobnosti., podnecovať u detí túžbu po objavovaní nového, vytvárať miesto plné podnetov, v ktorom sa cítia šťastné, milované a prijaté.

Našim poslaním je predovšetkým umožniť všetkým deťom v obci pred vstupom do základnej školy absolvovať povinné predprimárne vzdelávanie, naučiť sa žiť v kolektíve rovesníkov a individuálne pristupovať k deťom s adaptačnými, špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.