• Základné informácie

• Špeciálny pedagóg

Školský špeciálny pedagóg:    Mgr. Ivana Kubačková

Konzultačné hodiny:  štvrtok:   od 13:00 do 14:00 hod.
                                   (termín konzultácie je možné dohodnúť si telefonicky)

Kontakt:   tel.: 0908 812 262

Kto je školský špeciálny pedagóg?

Je to odborný pedagogický pracovník, ktorý sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Čo je náplňou práce školského špeciálneho pedagóga?

Hlavnou náplňou práce školského špeciálneho pedagóga na našej škole je priama práca so žiakmi, ktorým boli diagnostikované špecifické vývinové poruchy učenia, porucha aktivity a pozornosti, porucha správania, žiakom ktorí majú telesné, mentálne postihnutie alebo narušenú komunikačnú schopnosť.

Ako pracuje školský špeciálny pedagóg?

Školský špeciálny pedagóg pracuje so žiakmi:

• individuálne – v učebni školského špeciálneho pedagóga. Individuálna špeciálnopedagogická reedukácia je zameraná na zmiernenie negatívneho vplyvu poruchy alebo postihnutia na vzdelávacie výsledky. Reedukačné hodiny u každého žiaka sú prispôsobené výsledkom psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky, to znamená, že sú zamerané na tie oblasti, v ktorých majú títo žiaci deficity: technika čítania, porozumenie čítaného textu, postrehovanie, rozvoj sluchového a zrakového vnímania, pravo-ľavej a priestorovej orientácie, rozvoj slovnej zásoby a jazykového citu, rozvoj jemnej motoriky a grafomotoriky, rozvoj predčíselných a číselných predstáv, základných matematických operácií a pod..

Činnosť školského špeciálneho pedagóga:

Práca so žiakmi – priama práca v zmysle špeciálno-pedagogickej reedukácie a kompenzácie ich porúch (predovšetkým vývinové poruchy učenia a narušená komunikačná schopnosť), zabránenie regresu, zhoršovaniu zdravotného znevýhodnenia, zmiernenie jeho symptómov a vplyvu na vyučovací proces.

Spolupráca s učiteľmi – vytváranie Individuálnych výchovno-vzdelávacích programov, odborné konzultácie o konkrétnych potrebách žiakov a úpravách ich vzdelávania a hodnotenia vo všetkých dotknutých predmetoch; metodické vedenie.

Spolupráca s rodinou – individuálne odborné konzultácie podľa potreby; metodické vedenie domácej prípravy a nápravy oslabených oblastí.

Spolupracujeme s odbornými zariadeniami:

S centrami psychologického a špeciálno-pedagogického poradenstva
            Úlohou školského špeciálneho pedagóga je koordinovať proces, za pomoci ktorého sa žiak s problémami v učení stáva žiakom s diagnostikovanou a tolerovanou poruchou učenia. Tento proces vyžaduje spoluprácu nielen rodiča, žiaka, ale aj odborného garanta, ktorým je v tomto prípade CPPPaP (Centrum pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie) a CŠPP(Centrum špeciálno – pedagogického poradenstva). Školský špeciálny pedagóg je sprostredkovateľom medzi školou, CPPPaP a CŠPP  a zabezpečuje súhlas poradenského zariadenia s individuálnou integráciou konkrétneho žiaka.